Superfoods

Hand selected, premium quality superfoods from the world's finest terroirs, known for their traditional and certified organic cultivation. Our sun-ripened fruits are hand-harvested and delicately processed to preserve the naturally rich flavours and valuable nutrients.

Dietary Fibre

Plant-based foods contain a variety of dietary fibres. These special oligo- and polysaccharides are fermented by the numerous bacterial strains in the gut collectively known as the microbiome. Scientific studies have shown that dietary fibre exhibits different properties depending on the plant from which it was isolated, with each type serving as a source of food for specific bacterial species (e.g., Bacteroidetes, Firmicutes, Lactobacilli or Bifidobacteria). Oligosaccharides (such as glucomannan, pectins and XOS) are metabolised relatively quickly due to their short-chain structure, while long-chain and branched-chain polysaccharides (such as psyllium husks, acacia fibre, beta-glucans and olive pomace) are metabolised much more slowly. Focusing on the intake of a variety of dietary fibres therefore seems to be key.

  1. Prebioma Sensitive

    20 SERVINGS

    Prebioma
    Sensitive
    5 sources of fibre
    £18.90
    270g
    £69.90 / 1kg
  2. Organic Psyllium Husk Capsules 99%

    OVER 1 MONTH'S SUPPLY

    Organic Psyllium
    Husk Capsules
    high fibre content
    £14.90
    240 capsules
    £80.85 / 1kg
  3. Prebioma Complete

    20 SERVINGS

    Prebioma
    Complete
    14 sources of fibre
    £21.90
    268.9g
    £80.57 / 1kg
  4. Organic Psyllium Husk Powder 99%

    FLEXIBLE SERVINGS

    Organic Psyllium
    Husk Powder
    high fibre content
    £12.90
    400g
    £32.25 / 1kg

Propolis

Propolis is the resin produced by bees which protects the hive against bacteria, fungi and other microorganisms. Propolis is responsible for staving off illness within the densely populated hive, defending it against intruders and for preventing spoilage – even in hot and humid environments. Since the combinations of polyphenols in propolis, as well as the concentrations thereof, are completely dependent on the local botanical diversity, propolis from different regions and continents is distinctly different.

  1. Organic Multispectrum Propolis

    FLEXIBLE DOSING

    Organic Propolis
    Multispectrum
    rich in polyphenols
    £6.90
    20ml
    £345.00 / 1l
  2. -5%
    Organic Multispectrum Propolis

    BUNDLE

    Organic Propolis
    Multispectrum
    rich in polyphenols
    £13.11 £13.80
    2 x 20 ml
    £327.75 / 1l

Spices

Spices have been used in many ways for centuries and are valued for their culinary benefits. Discover our gourmet salts, organic Ceylon cinnamon, turmeric and astragalus. We guarantee 100% natural ingredients, rich flavours and the highest quality. Ideal for cooking, baking or as an exquisite addition to many dishes.

  1. Prebioma Sensitive

    20 SERVINGS

    Prebioma
    Sensitive
    5 sources of fibre
    £18.90
    270g
    £69.90 / 1kg
  2. -5%
    Prebioma Sensitive

    BUNDLE

    Prebioma
    Sensitive
    5 sources of fibre
    £35.91 £37.80
    2x270g
    £66.40 / 1kg
  3. Prebioma Complete

    20 SERVINGS

    Prebioma
    Complete
    14 sources of fibre
    £21.90
    268.9g
    £80.57 / 1kg
  4. -5%
    Prebioma Complete

    BUNDLE

    Prebioma
    Complete
    14 sources of fibre
    £41.61 £43.80
    2x268.9g
    £76.55 / 1kg

Fruits & Berries

Exquisite selection of premium quality fruits and berries from traditional and certified organic cultivation in the world's top terroirs. Sun-ripened, hand-harvested and gently processed for intense flavours and the preservation of all valuable ingredients.

  1. Organic Aa Powder

    1-MONTH SUPPLY

    Organic Açaí
    Powder
    rich in phytochemicals
    £16.90
    90g
    £187.78 / 1kg
  2. Organic Wildrafted Camu Camu Powder 5% Vitamin C

    36 SERVINGS

    Organic
    Camu Camu Powder
    7.8% Vitamin C
    high vitamin C content
    £12.90
    125g
    £103.20 / 1kg
  3. Organic Guarana Capsules 700mg 3.55% Caffeine

    OVER 1 MONTH'S SUPPLY

    Organic Guarana
    700mg Capsules
    3.5-5% Caffeine
    high caffeine content
    £14.90
    100 capsules
    £183.50 / 1kg
  4. Organic Bilberry Powder, Wildcrafted

    FLEXIBLE SERVINGS

    Organic Bilberry
    Powder
    Wildcrafted
    rich in phytochemicals
    £16.50
    100g
    £165.00 / 1kg

Healthy Snacks

Delicious snacks for in between meals: choose from functional fruit drops combined with popular active ingredients, freeze-dried fruits with a crispy bite or sun-ripened organic dried fruits. We also offer functional chocolates containing choice active ingredients and vegan protein bars with a high protein content.

  1. Nutrachoc Magnesium

    20 COINS

    Nutrachoc®
    Magnesium
    125mg magnesium
    £13.90
    20 coins
    £139.00 / 1kg
  2. -5%
    Nutrachoc Magnesium

    Bundle

    Nutrachoc®
    Magnesium
    125mg magnesium
    £26.41 £27.80
    2x20 coins
    £132.05 / 1kg
  3. Nutrachoc Creatine

    20 COINS

    NutraChoc®
    Creatine
    1000mg Creatine Monohydrate
    £12.90
    20 coins
    £129.00 / 1kg
  4. -5%
    Nutrachoc Creatine

    Bundle

    NutraChoc®
    Creatine
    1000mg Creatine Monohydrate
    £24.51 £25.80
    2x20 coins
    £122.55 / 1kg

Lattes & Coffees

Mushroom coffees, turmeric lattes and moon lattes have been particularly popular in recent years and are a tasty alternative or supplement to coffee. They are ideal for a healthy morning or evening routine thanks to their wide range of beneficial, nutritious ingredients such as mushrooms, turmeric, matcha, ashwagandha and maca. The extra-fine powder is easy to stir into a plant-based drink, does not clump and forms a particularly creamy texture.

  1. Turmeric Latte

    10 SERVINGS

    Turmeric Latte
    caffeine free
    £12.90
    80g
    £161.25 / 1kg
  2. Mild Cardamom Mushroom Coffee

    16 SERVINGS

    Mild Cardamom
    Mushroom Coffee
    17mg caffeine
    £7.90
    80g
    £98.75 / 1kg
  3. Moon Latte

    10 Servings

    Moon Latte
    caffeine free
    £10.90
    80g
    £136.25 / 1kg
  4. Noble Dark Mushroom Coffee
    Back in stock soon

    16 Servings

    Noble Dark
    Mushroom Coffee
    67mg caffeine
    £10.90
    80g
    £136.25 / 1kg

Plants & Husks

Plants and legumes, with their wide range of valuable ingredients, have always been an integral part of the human diet. Ancient knowledge of the special properties of certain plants and legumes is increasingly supported by scientific research.

  1. Organic Psyllium Husk Capsules 99%

    OVER 1 MONTH'S SUPPLY

    Organic Psyllium
    Husk Capsules
    high fibre content
    £14.90
    240 capsules
    £80.85 / 1kg
  2. Organic MCT C8 Oil 95%+ Caprylic Acid (C8)

    FLEXIBLE SERVINGS

    Organic MCT C8 Oil
    95%+ Caprylic Acid (C8)
    palm oil free
    £19.90
    500 ml
    £39.80 / 1l
  3. Organic Psyllium Husk Powder 99%

    FLEXIBLE SERVINGS

    Organic Psyllium
    Husk Powder
    high fibre content
    £12.90
    400g
    £32.25 / 1kg
  4. Organic MCT Oil C8 + C10

    FLEXIBLE SERVINGS

    Organic MCT Oil
    C8 + C10
    palm oil free
    £23.90
    500 ml
    £47.80 / 1l

Greens & Roots

Green superfoods, which include green vegetables, green salads and grasses like wheatgrass and barley grass, can holistically enrich our diet and its impact on our health. Roots are rich in phytochemicals and are therefore used in cultures around the world.

  1. Organic Ashwagandha KSM-66 Royal Capsules

    OVER 1 MONTH'S SUPPLY

    Organic Ashwagandha
    KSM-66® Royal
    5% withanolides
    £16.90
    100 capsules
    £284.03 / 1kg
  2. Red Ginseng Extract 19.5%

    3-MONTH SUPPLY

    Red Ginseng
    Extract 19.5%
    19.5% ginsenosides
    £26.90
    90 capsules
    £1,185.02 / 1kg
  3. Turmeric Complex Ultra + Vitamin C

    2-MONTH SUPPLY

    Turmeric Complex
    Ultra + Vit C
    blend of 3 extracts
    £24.90
    60 capsules
    £723.84 / 1kg
  4. Black Maca Extract 10:1 + L-Arginine

    1-MONTH SUPPLY

    Black Maca Extract
    Plus L-Arginine
    0.06% macamides
    £14.90
    120 capsules
    £200.27 / 1kg

Pill Boxes

A sturdy, light-protective and contaminant-free organiser for storing your food supplements. It is available in two configurations: with four individual compartments for morning, noon, evening and night, or with seven individual compartments for Monday to Sunday. Features a durable outer shell and a removable insert crafted from plant-based, biodegradable PLA and PBS derived from starch.

  1. Daily Pill Box

    4 Compartments

    Daily
    Pill Box
    morning, afternoon, evening, night
    £14.90
    1 pc.
    £14.90 / 1pcs
  2. Weekly Pill Box

    7 Compartments

    Weekly
    Pill Box
    Monday to Sunday
    £24.90
    1 pc.
    £24.90 / 1pcs